BODY WORLDS & The Cycle of Life – Poznań

BODY WORLDS & The Cycle of Life – Poznań

Anatomiczna wystawa BODY WORLDS w Poznaniu została przedłużona do 12 lutego 2023r., ze względu na duże zainteresowanie widzów. Można ją zobaczyć na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (Hala nr 1, ul. Głogowska 18). Ekspozycja autorstwa słynnego anatoma, twórcy metody plastynacji dr. Gunthera von Hagensa zdecydowanie wyróżnia się w historii stając się najliczniej odwiedzaną wystawą wszech czasów z łączną liczbą ponad 50 mln widzów na całym świecie! Zachwyca już od ćwierć wieku wzbudzając ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia.

Wystawa BODY WORLDS – The Cycle of Life prezentuje autentyczne ludzkie ciała poddane rewolucyjnej metodzie plastynacji. Wszystkich eksponatów na wystawie w Poznaniu jest aż 160. Na ostatnie tygodnie ekspozycji organizator przygotował dla widzów wyjątkową niespodziankę. Na wystawie można również zobaczyć 2 zupełnie nowe eksponaty, które prezentowane są w Polsce po raz pierwszy. Są to reprezentanci świata zwierząt i wystawy z cyklu „ANIMAL INSIDE OUT” – Goryl oraz Pies! Eksponaty te również zostały stworzone przez niemieckiego anatoma, dr Gunthera von Hagensa. Plastynacja zwierząt jest możliwa dzięki darowiznom z ogrodów zoologicznych. Widzowie mogą odkryć niesamowite różnice między ludźmi i zwierzętami, a jednocześnie dowiedzieć się jak wiele nas łączy! „Ta część wystawy ma również na celu zwrócenie naszej uwagi na wrażliwość królestwa zwierząt i okazanie większego uznania dla wszystkich żyjących gatunków. Im więcej wiemy o naszych współmieszkańcach na planecie Ziemia i to jak bardzo są do nas podobni, tym bardziej będziemy ich traktować z najwyższą troską oraz szacunkiem.” – Ewa Król, rzecznik prasowy wystawy.

Co takiego jest w BODY WORLDS, co urzeka i odbija się echem tak wielu milionów ludzi z różnych kultur i religii, w różnym wieku i wykonujących różne zawody? Kurator dr. Angelina Whalley, która jest odpowiedzialna za treść, projekt oraz koncepcyjne planowanie wystawy stwierdza iż, kluczem do sukcesu BODY WORLDS jest to, że wystawa głęboko zmienia nasze spojrzenie na nas samych: „Zwiedzający patrząc na inne ludzkie ciało odkrywają własne w zupełnie nowy sposób. Ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia. Cokolwiek robimy lub czego nie robimy, to co jemy, jak i czy ćwiczymy – wszystko ma na nas fizyczny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny”. Ekspozycja przywodzi na myśl te skojarzenia i przedstawia wyjątkowość ludzkiego życia. Wiedza zdobyta na wystawie wyostrza poczucie własnej bezbronności oraz wartości własnego zdrowia jednocześnie ucząc jak lepiej dbać o siebie.

Bezprecedensowy sukces BODY WORLDS opiera się na przełomowym procesie plastynacji dr. Gunthera von Hagensa – metodzie konserwacji tkanki anatomicznej wynalezionej przez lekarza i anatoma w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat. Pierwotnie plastynacja miała służyć wyłącznie środowisku naukowemu oraz zaawansowanej edukacji. Jednak kiedy dr. von Hagens po raz pierwszy zaprezentował swoje plastynaty publiczności w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio, w 1995 r., nie mógł przewidzieć medialnego szumu oraz rewolucji którą wywołał jego wynalazek: „Nie doceniłem jak duży będzie to sukces” – powiedział dr. von Hagens. Od tego czasu dr. von Hagens poświęca swój czas edukując społeczeństwo w tematyce ludzkiego ciała. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień od renomowanych instytucji, w tym nagrodę za całokształt pracy naukowej – za znaczący wkład w publiczne zrozumienie nauki od stowarzyszenia ASTC (Association of Science and Technology Centres), które zrzesza ponad 650 instytucji naukowych. 

BODY WORLDS zasługuje na uwagę. Towarzyszy laikowi z dziedziny medycyny i anatomii,
pomagając odkrywać ludzkie ciało, pokazując i tłumacząc prostym językiem życiowe mechanizmy. Najbardziej zaskakujące jest porównanie zdrowych i chorych narządów. Widząc serce w książce, telewizji czy na modelu to jedno, ale patrząc na prawdziwe plastyczne serce, zdając sobie sprawę z tego co mamy w sobie i nieustannej pracy naszego wewnętrznego układu, pozostaje nam tyko podziwi szacunek dla naszego ciała. Wystawa jest wspaniałym hymnem o szacunku do ciała.
L’Osservatore Romano, wydawnictwo katolickie, przy Stolicy Apostolskiej w Watykanie

Wystawa jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich ciekawych ludzkiego ciała – bez względu na wiek.Mam tutaj na myśli zarówno dzieci w wieku szkolnym, licealistów, jak i studentów, a także osoby dojrzałe.Każdy znajdzie coś dla siebie – edukację, czy refleksję nad kondycją naszego zdrowia.
Colleen Schultz, Kierownik Oświaty z Children’s Health Education.

BODY WORLDS w niesamowicie interesujący sposób przedstawia tajemniczość naszego ciała.
Na jednym poziomie widzimy zawiłość ludzkiego ciała a na innym poziomie przyglądamy się komuś,kto myślał i oddychał. Ta wystawa to ciekawe i niezapomniane doświadczenie,
obok którego nie można przejść obojętnie. Polecam w szczególności osobom,
które interesują się ludzką naturą oraz chciałyby dowiedzieć się o sobie czegoś więcej.
Dr. Carlyle Chan, Profersor Psychiatrii w Medical College of Wisconsin

Dr. Gunther von Hagens jako anatom, wynalazca, nauczyciel oraz orędownik zdrowia stworzył estetyczne plastynaty całego organizmu. Dzięki nim mamy możliwość wnikliwego zapoznania się z fantastyczną tematyką ciała. Poprzez plastynację, ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dając możliwość widzom zobaczenia ludzkiego ciała, jakiego nigdy przedtem nie widzieli. 

Wystawa kładzie ogromny nacisk na edukację, przez co zachęca uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i uczelni wyższych do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpanie wiedzy „z pierwszej ręki”.  Wartość edukacyjna projektu została bardzo wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata zdobywając ogromną popularność na każdym kontynencie. Metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy BODY WORLDS sprawiły, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy  i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego z nas. 

Ogólnoświatowy sukces BODY WORLDS potwierdza również uznanie gwiazd światowego formatu. Do grona zachwyconych widzów należą m.in.: Demi Moore, Andre Agassi, Tina Turner, Jean-Paul Gaultier, Gary Oldman, Steffi Graf, Dustin Hoffman, Tony Hawk czy Nicole Kidman. To między innymi na wystawie BODY WORLDS rozgrywa się jedna z kluczowych akcji  filmu o przygodach brytyjskiego agenta służb specjalnych Jamesa Bonda – Casino Royale!


Wystawa, która sprawi, że inaczej zaczniesz postrzegać swoje ciało! Zobacz, poznaj, przeżyj!


Praktyczne informacje

Czas trwania: 07.10.2022 r. – 12.02.2023 r.
Sprzedaż biletów: www.ebilet.pl / www.eventim.pl